מהי רתכת אלקטרונית?

רתכת הינה מכשיר חשמלי המשמש לחיבור שני חלקי מתכת בריתוך
ישנם סוגים שונים של רתכות בשוק, הרתכות המוכרות הינם: רתכת אלקטרונית, רתכת AC, רתכת CO2, ורתכת TIG. אופן הפעולה הבסיסי של הרתכות השונות הוא על ידי העברת זרם חשמלי גבוה המאפשר ריתוך של מתכות ביחד. אופן הפעולה וגובה הזרם החשמלי משתנה בין סוגי הרתכות ולכן מתאים לסוגי עבודות ומתכות שונות. רתכת אלקטרונית היא אחת הרתכות המתקדמות ביותר בשוק, ופועלת על בסיס אלקטרודות המעבירות מתח גבוה.


מהם היתרונות של רתכת אלקטרונית?
ישנם סוגים שונים של רתכות בשוק, אבל רתכת אלקטרונית נחשבת לסוג הטוב ביותר. אז בואו נכיר חלק מיתרונותיה:

  • רתכת נוחה לשימוש – רתכת אלקטרונית נוחה וקלה לשימוש עבור משתמשים מתחילים. עקרון הפעולה ואופן ההפעלה שלה פשוטים ולכן גם חובבנים יכולים להשתמש בה. כמו כן, היא נוחה ביותר לביצוע תיקונים בבית ועבודות ריתוך ביתיות. בזכות זאת ניתן לרכוש רתכת אלקטרונית הביתה ולבצע עבודות ריתוך לבד ללא שכירת רתך מקצועי.
     
  • רתכת נוחה לשינוע – רתכת אלקטרונית היא לרוב יחסית קטנה וקלה ונוח לשאת אותה ממקום למקום. הרתכת המכנית לעומת זאת, הינה מאוד כבדה וקשה לשינוע. לכן רתכת זו הינה אידיאלית עבור רתכים המבצעים תיקונים בבית הלקוח, מאחר והם יכולים לנייד אותה בקלות רבה. כמו כן, רתכת מסוג זה מתאימה גם לשימוש בעבודות ריתוך בגובה מאחר שקל יותר לעלות איתה על סולם ולבצע עבודת ריתוך על גגות או חלונות גבוהים.
     
  • הספקים גבוהים – לרתכת אלקטרונים ישנה יכולת להגיע להספקים גבוהים מאוד. ככל שההספק גבוה יותר, כך עבודת הריתוך טובה ואיכותית יותר. רתכת אלקטרונית יכולה להגיע להספקים גבוהים בהרבה מאשר רתכת AC ולכן השימוש ברתכת אלקטרונית הינו יעיל ואיכותי הרבה יותר. בזכות ההספק הגבוה אליו מגיעה הרתכת האלקטרונית עבודת הריתוך מחזיקה לאורך זמן רב יותר, מאחר והיא איכותית יותר.
     
  • יעילה למגוון שימושים – בזכות יכולת הריתוך האיכותי הגבוהה של רתכת אלקטרונית, ניתן לרתך באמצעותה דברים רבים. רתכת זו יעילה לריתוך שלדה למבנים קטנים, מחסנים פרטיים, שלדה לרכבי שטח, גדרות מתכת, ותיקונים שונים. לכן השימוש ברתכת אלקטרונים הינו יעיל למגוון רחב מאוד של שימושים.

כאשר עובדים עם רתכת אלקטרונית חשוב להקפיד על בטיחות
העבודה עם רתכת אלקטרונית, כמו עם כל סוג רתכת אחרת, הינה עבודה מסוכנת. לכן, בזמן רכישת רתכת אלקטרונית חשוב לרכוש גם ציוד מגן מתאים. ניתן למצוא מגוון רחב של כפפות וקסדות ריתוך המתאימות במיוחד לרתכות אלקטרוניות. ישנה חשיבות רבה להתאים ציוד מגן לסוג הרתכת מאחר ואופי הניצוצות משתנה לפי דרך פעולת הרתכת. חבישת מסיכת ריתוך מתאימה בזמן עבודה עם רתכת אלקטרונית תגן עליך ועל בטיחותך בצורה המיטבית ביותר. כמו כן, לפני השימוש הראשוני ברתכת אלקטרונית יש לקרוא את הוראות השימוש והבטיחות של היצרן.