אילו סוגים של משאבות יש בשוק?

ישנו מגוון רחב של משאבות בשוק, החל ממשאבות ביוב שונות ועד למשאבות מים ביתיות
תפקידן של רוב סוגי המשאבות הוא להעביר מים או נוזלים בניגוד לכיוון הזרימה הטבעי שלהם על ידי פעולת שאיבה. ישנם סוגים שונים של משאבות, החל ממשאבות ביוב ועד למשאבות לבריכה, תחת כל קטגוריה ניתן למצוא משאבות שונות הפועלות בדרכים שונות זו מזו. בין אם אתם מחפשים משאבת ביוב לניקוז המים מחדר האמבטיה שנמצא במרתף, או אם אתם גרים בקומה גבוהה ומחפשים משאבה להעלאת לחץ המים בדירה שלכם, תוכלו למצוא מגוון גדול מאוד של משאבות בהתאם לצרכיכם.

מהם מנגנוני הפעולה השונים של משאבות?

  • משאבות טבולות – משאבות טבולות יכולות לשמש לשאיבת מים נקיים, מי ביוב, מים אפורים, ועוד. הן משמשות בעיקר למקרים בהן יש בעיות ניקוז כמו דליפות, סתימות, הצפות, וכדומה. תפקיד משאבות אלו הוא לשאוב את המים ממקום ההצפה ולנקזם למערכת הביוב או למערכת הרצויה. משאבות טבולות הן אחת השיטות היעילות ביותר לפתרון בעיות של ביוב סתום או לניקוז חדרי שירותים ואמבטיה תת קרקעיים. ניתן למצוא משאבות אלו בגדלים שונים המתאימים הן למערכת הביתית והן למוסדות ציבוריים ולמערכות מים עירוניות.
      
  • משאבות ביוב – כאשר מדברים על משאבות ביוב לרוב הכוונה אינה למשאבות ביוב טבולות, שכן אלו שני סוגים שונים של משאבות. ניתן למצוא סוגים שונים של משאבות ביוב הפועלות בדרכי שאיבה שונות. ישנן משאבות השואבות באמצעות וואקום ומשאבות השואבות בלחץ מים. משאבות הוואקום משמשות לפתיחת סתימות והצפות בביוב, בעוד משאבות לחץ מים נועדו למנוע בעיות מסוגים אלו. כל משאבות הביוב יודעות לנתב חומרים שונים על פי רמת המוצקות שלהם ובכך לפתוח או למנוע סתימות.

  • משאבות לחץ מים – משאבות אלו הן משאבות חשמליות אשר משמשות לצורך הגברת לחץ המים בנקודת הקצה. כלומר, המשאבה שואבת מים מנקודה בה לחץ המים נמוך יחסית, ומגבירה את לחץ המים כך שיצא בלחץ גבוה יותר בנקודת היציאה של המשאבה. משאבות מסוג זה נמצאות בשימוש נרחב בבניינים גבוהים, משום שקשה לשמור על לחץ מים גבוה לאורך הצינורות בקומות הגבוהות. בנוסף, משאבות לחץ מים משמשות גם במכוני טיהור שפכים, בריכות שחיה, בברזי כיבוי אש, ועוד.

  • משאבות סחרור – משאבות סחרור משמשות לסחרור מים בכדי לשמור על טמפרטורה קבועה של המים. משאבות מסוג זה משמשות לרוב בבריכות, מערכות הסקה, ומערכות מים נוספות הדורשות שמירה על חום המים.

כאשר מתקינים משאבה חדשה חשוב להתאים בין סוג המשאבה לשימושה
במקרים רבים חוסר הבנה בסוגי המשאבות השונים גורם להתקנה של משאבה לא מתאימה. לכן, חשוב מאוד להכיר את ההבדל בין משאבות ביוב למשאבות ביוב טבולות ובין משאבות מים טבולות למשאבות לחץ מים. כנזכר למעלה, לכל אחת מן המשאבות הללו יש שימוש שונה לגמרי ולכן טרם התקנת משאבה, חשוב לוודא שזוהי המשאבה המתאימה עבורכם.