מהם ההבדלים בין מערבל בטון נייד לנייח?

ראשית נבין מהו מערבל בטון
מערבל בטון הינו מכשיר המיועד ללוש את חומרי הגלם המרכיבים בטון עד לקבלת בטון במרקם הרצוי. כמו כן, ניתן למצוא מערבלי בטון בגדלים ובצורות שונות. בחלוקה גסה מערבלי הבטון נחלקים לשניים: מערבל בטון נייח ומערבל בטון נייד. הראשון משמש בעיקר באתרי בנייה, והשני משמש בעיקר לשינוע של בטון מהמפעל לאתר הבנייה. אף על פי כן, שני הסוגים עובדים על אותו העיקרון, ושניהם בעלי תפקיד דומה.

מהם ההבדלים בין מערבל נייד למערבל נייח?

  • גודל – לרוב מערבל בטון נייד יהיה הרבה יותר גדול ממערבל בטון נייח. דוד של מערבל בטון נייד יהיה לרוב בקיבולת של 5-12 קוב ויורכב על גבי משאית. מנגד, דוד של מערבל בטון נייח יהיה לרוב בנפח של בין 63 ליטר ל-350 ליטר. עם זאת, ניתן למצוא מערבלי בטון נייחים גדולים במפעלים לייצור בטון, אבל הם פחות נפוצים מהמערבלים הנייחים הקטנים המשמשים כל אתר בנייה.
     
  • שימוש – מערבל בטון נייד לרוב משמש להעברת בטון מהמפעל לאתר הבניה, בעוד מערבל בטון נייח לרוב משמש להכנת בטון באתר הבנייה. ישנן שתי דרכים להעביר בטון מהמפעל לייצור בטון לאתר הבניה, הראשונה היא מזיגת הבטון המוכן למערבל בטון, תפקיד מערבל הבטון הוא לגבל (לערבל) את הבטון כך שלא יתקשה וניתן יהיה ליצוק אותו באתר הבנייה. אופציה שניה היא מזיגת חומרי הגלם למערבל הבטון במפעל והכנת הבטון תוך כדי הנסיעה לאתר הבניה. מנגד, מערבל בטון נייח ישמש לרוב להכנת כמויות קטנות של בטון באתר הבנייה עצמו. לאחר הכנסת חומרי הגלם לדוד של מערבל הבטון, הוא יתחיל לנוע ולגבל את הבטון עד להגעה למרקם הנכון.
     
  • מנוע – עקב ההבדלים בגודל ובשימוש של שני סוגי מערבלי הבטון, לכל אחד מהסוגים יש מנוע שונה. מערבלי בטון נייחים לרוב מופעלים על ידי מנוע חשמלי, בעוד מערבלי בטון ניידים מופעלים באמצעות מנוע דיזל, בחלקם המנוע יהיה מנוע נפרד ובחלקם המנוע יהיה מנוע המשאית. בנוסף לסוג המנוע השונה, מערבלי הבטון הניידים והנייחים נבדלים זה מזה גם בגודל וכוח המנוע, בהתאם לגודל מערבל הבטון.

מערבלי הבטון הניידים והנייחים דומים אך שונים
השוני בין סוגי מערבלי הבטון הינו חשוב מאוד בכדי לאפשר תהליך בניה תקין. תפקיד מערבל בטון נייד הינו להוביל כמויות גדולות של בטון לאתר הבנייה. בטון זה לרוב ישמש ליציקת יסודות, קירות, ומבני בטון גדולים נוספים. עם זאת, לעיתים עולה צורך מידי לשימוש בכמויות קטנות יותר של בטון לצורך תיקונים והשלמות. כך שאין צורך בשימוש במערבל בטון נייד המכיל כמויות גדולות מאוד של בטון, אלא יש צורך להכין בטון במערבל בטון נייח קטן בכמות המספיקה לעבודה הנדרשת. כמו כן, חשוב לדעת שנפח של מערבל בטון נייח נע בטווח מאוד רחב כך שניתן להתאים מערבל בטון נייח בהתאם לגודל העבודה.