איך פועל שואב אבק?

קשה לדמיין את החיים ללא שואב אבק בבית, אז בואו נלמד מאיפה הכל התחיל
למרות שחלקנו זוכרים את האימהות והסבתות שלנו חובטות בשטיחים לפחות אחת לשנה, שואב האבק הראשון הומצא עוד באמצע המאה ה-19. שואבי האבק הראשונים היו מכונות גדולות ומסורבלות אשר דרשו הפעלה של שני אנשים לפחות. הדגמים הראשונים של שואב אבק היו דגמים ידניים אשר הורכבו ממפוח ידני ומידית הדומה לידית שואב אבק המוכרת לנו כיום.
שואב האבק החשמלי הראשון הומצא בשנת 1901 באנגליה ובזכות המצאה זו חוסלו מגפות רבות ורמת הסניטציה גבהה משמעותית בזכות שאיבת אבק וחיידקים משטיחים, מושבים מרופדים ועוד. בתחילת המאה העשרים שואב האבק הפך לכלי שימושי ומפעלים רבים החלו לייצר שואבי אבק לשימוש ביתי.

איך פועל שואב אבק?
שואב אבק מנקה משטחים באמצעות שאיבת אבק ולכלוך בוואקום. הוואקום נוצר על ידי משאבת אוויר המבוססת על מאוורר צנטריפוגלי. יצירת הוואקום מאפשרת את שאיבת הלכלוך והאבק. הלכלוך שנכנס לשואב מסונן בדרכים שונות:

  • שקית אבק – שיטת סינון ישנה יחסית אשר הייתה נפוצה בדגמים ישנים של שואב אבק. בשיטה זו, האוויר עם האבק נכנס לתוך שקית העשויה נייר סינון או בד מיוחד. האבק והלכלוך נכלאים בתוך השקית, בעוד שהאוויר הנקי יוצא החוצה. איכות הסינון של שקיות האבק משתנה לפי גודל החורים הקטנים בשקיות.
  • מיכל – בדגמי שואב אבק רבים ניתן למצוא מיכל העשוי פלסטיק, פח, או נירוסטה שבקצהו מורכב פילטר. האבק והלכלוך נכלאים בתוך המיכל, בעוד האוויר הנקי יוצא דרך הפילטר.
  • ציקלון – במרבית דגמי שואב אבק חדישים ניתן למצוא מערכת סינון ציקלונית. מערכת זו מבוססת על תעלות המסתובבות במהירות גבוהה. הלכלוך והאבק שוקעים בדפנות המיכל, והאוויר ממשיך לזרום. בקצה המיכל המכיל את הציקלונים נמצא פילטר אשר מסנן את שאריות האבק מין האוויר שעובר דרכו. רוב פעולת הסינון מתבצעת כמובן על ידי הציקלונים.

מדוע חשוב לסנן את האוויר לפני יציאתו מן השואב?
מטרתו של שואב אבק היא לנקות אבק ממשטחים. אם האוויר המאובק היה נכנס ויוצא מהשואב כפי שהיה, האבק היה מועבר לאזור אחר ולא באמת היה מתנקה. על ידי סינון יעיל של האבק, נמנעת הצטברות אבק באזורים אחרים. ככל ששיטת הסינון מתקדמת וחדישה יותר, שואב אבק הינו יעיל יותר ומנקה טוב יותר.

ישנם סוגים רבים של שואב אבק, לכל אחד מהם מטרה שונה
כאשר רוכשים שואב אבק, חשוב מאוד להתאים אותו לשימוש הנכון. אם אתם מעוניינים לרכוש שואב אבק לשימוש ביתי, אין צורך לקנות שואב גדול ותעשייתי. מאידך, במידה ויש לכם עסק ואתם מעוניינים לרכוש עבורו שואב אבק, כדאי לקנות שואב תעשייתי בנפח מתאים, במידה ותרכשו שואב אבק ביתי לעסק שלכם, הוא עלול להישחק מהר מאוד. ניתן למצוא שואבי אבק בגדלים ונפחים שונים כמו גם לשימושים שונים. חשוב להבין את דרך הפעולה של שואב אבק בכדי לרכוש את השואב המתאים ביותר עבורכם.