מה עושה כננת הרמה?

כננת הרמה היא כלי המשמש להרמת משאות כבדים
כננת הרמה היא מכשיר הנועד להרים משאות כבדים על ידי חבל או שרשרת הנכרכים סביב ציר או גלגל. את החבל או השרשרת מחברים לעצם אותו רוצים להרים, וסיבוב הציר מאפשר את הרמתו בקלות יחסית. סיבוב הציר או הגלגל יכול להיות מופעל באמצעות כוחות שונים: כוח ידני (כוח השרירים), כוח חשמלי, כוח פנאומטי, או כוח הידראולי. כמו כן, בכדי למנוע את משיכתו של המשא אותו מרימים כלפי מטה, מותקן על הכננת בלם חד כיווני המונע את נפילת המשא מאחר והוא מאפשר תנועה רק בכיוון אחד.


מהם השימושים של כננת הרמה?
ניתן למצוא מגוון רחב של שימושים לכננת הרמה. כננות הרמה משמשות בתחומים רבים מאוד בתעשייה:

  • בנייה והנדסה – בתחום הבנייה וההנדסה ניתן למצוא שימושים רבים ושונים לכננות הרמה. ראשית, על גבי מנופים ועגורנים מותקנות כננות הרמה המאפשרות העמסת משאות כבדים על גבי המנוף או העגורן. כמו כן, בתהליך הבנייה מותקנות כננות הרמה בתוך הבניין המאפשרות הרמה יעילה של משאות כדוגמת חומרי בניין שונים.
  • ספנות – בנמלים רבים נעשה שימוש נרחב בכננות הרמה. העמסת ציוד ומכולות על ספינות נעשית במקרים רבים באמצעות כננת הרמה המותקנת על מנופים שונים בנמל. כמו כן, פעולות הורדת והרמת עוגן של ספינה מתבססות גם הן על כננת הרמה.
  • חילוץ רכבים – ישנן כננות משיכה המותקנות על גבי רכבי חילוץ כדוגמת ג'יפים וטרקטורונים, המאפשרות גרירה וחילוץ של רכבים ועצמים תקועים.
  • תעשייה – במפעלים רבים נדרשת הרמה של חפצים כבדים לצורך העבודה השוטפת במפעל. למשל, במפעל לייצור מכוניות ניתן להשתמש בכננת הרמה לצורך הרמת חלקי הרכב השונים, החל ממנוע ועד למושבי ודלתות הרכב. במפעלים רבים יימצאו כננות הרמה בסמוך או מעל לקו הייצור אשר יאפשרו את מהלך הייצור התקין במפעל.
  • שימוש ביתי – במהלך שיפוץ בית ניתן להשתמש בכננת הרמה ביתית המאפשרת הרמה של ציוד בניה במשקלים שונים. כמו כן, במהלך מעבר דירה, במיוחד לדירות בקומות גבוהות בהן אין מעלית, ניתן להשתמש בכננת הרמה לצורך העלאת רהיטים וציוד כבד.

כיצד מוצאים את כננת ההרמה המתאימה ביותר?
בנוסף לשימושים השונים של כננות ההרמה, ניתן למצוא סוגים שונים ומגוונים של כננות הרמה המתאימים לשימושים שונים ולעומסים שונים. למשל, כננת הרמה חשמלית לרוב תאפשר הרמה של משאות כבדים הרבה יותר מאשר כננת הרמה ידנית. עם זאת, גם כננת הרמה ביתית יכולה להיות כננת חשמלית, ולכן גם גודל הכננת קובע את שימושה ואת עומס המשאות שהיא יכולה לשאת.

כמו כן, ישנן כננות ייעודיות להתקנה על גבי רכבי שטח וטרקטורונים המאפשרות חילוץ רכבים תקועים. לכן, כאשר שוקלים לרכוש כננת הרמה, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע מהי הכננת המתאימה ביותר לכל שימוש.