איך עובד איירלס לצביעה?

עם ההתקדמות הטכנולוגית, התפתח מגוון רחב של פתרונות צביעה חדישים
איירלס לצביעה הינו מכשיר התזת צבע אשר אינו עושה שימוש באוויר דחוס (מאנגלית: airless – ללא אוויר). התזת הצבע נעשית על ידי דחיסתו בלחץ גבוה במשאבה מיוחדת, ושחרורו דרך אקדח התזה. הפרש הלחצים בין הלחץ בתוך המשאבה ללחץ החיצוני גורם לצבא לצאת בצורה של מניפת רסס דק. ניתן להגיע לרוחה שונה של מניפה ולגדלי רסס שונים על ידי התאמת פיית האקדח לגודל הרצוי. כמו כן, קיימים כיום מכשירי איירלס מתקדמים בעלי צג דיגיטלי ומנועים חזקים אשר יכולים לשמש למגוון רחב של עבודות. השימוש בשיטת האיירלס אינו נעשה רק בתחום הצביעה, אלא גם בתעשיית האיטום, הקונדיטוריה, המתכת, והעץ.

מהם היתרונות של שימוש באיירלס לצביעה?

  • עבודה מהירה – צביעה באמצעות איירלס הינה יעילה ומהירה במיוחד. זאת משום ששחרור הצבע מלחץ גבוה ללחץ נמוך גורם לתנועה מהירה של חלקיקי הצבע וכיסוי מהיר של האזור המותז. לכן איירלס יעיל מאוד בעבודות צביעה של קירות גדולים ושטחים נרחבים. בזכות תכונה זו משתמשים באיירלס גם לסימון קווי הפרדה ושוליים על כבישים.
  • פיזור אחיד – אקדח ההתזה משחרר את הצבע מלחץ גבוה אחיד ללחץ נמוך אחיד. מאחר והפרש הלחצים הינו אחיד וקבוע, הצבע משתחרר מהאיירלס לצביעה בצורה אחידה ובכך מקנה כיסוי אחיד לקיר או למשטח אותו צובעים.
  • נצילות חומר גבוהה – עקב הפרשי הלחצים הגבוהים באיירלס לצביעה, ישנה ניצולת גבוהה מאוד של החומר. המעבר מלחץ גבוה ללחץ נמוך מאפשר שימוש בכמעט כל הצבע אשר נשאב לתוך האיירלס.
  • בטוח לשימוש – מאחר ולא נעשה שימוש באוויר דחוס, כאשר הצבע מותז מתוך האיירלס לצביעה, חלקיקי הצבע אינם נישאים על ידי האוויר לשאר הסביבה. לכן, שימוש באיירלס מונע זיהום סביבתי והרעלה נשימתית הנובעת משאיפת אדי צבע.
  • אין צורך בדילול – הודות לשימוש בהפרשי לחצים, אין צורך לדלל את החומרים לפני הכנסתם לאיירלס. בזכות זאת, ניתן להשתמש באיירלס לצביעה באמצעות צבעים צמיגיים וגם לזיפות גגות בתעשיית האיטום.
  • ניתן לשימוש עם מגוון רחב של צבעים וחומרים – מאחר ואין צורך בדילול הצבעים והחומרים המוכנסים לאיירלס, ניתן להשתמש בשיטה זו לצביעה באמצעות סוגים שונים של צבעים. ניתן למצוא איירלס לצביעה המתאים לשימוש עם צבעים אקריליים, סופרקריל, צבעי שמן, פוליסיד, זפת, צבעי מתכת, צבעי עץ, ועוד.

ניתן להשתמש באיירלס לצביעה גם בשימוש ביתי
קיימים סוגים רבים של איירלס לצביעה בשוק, החל ממכשירים לשימוש מסחרי נרחב המשמש צבעים ואנשי מקצוע מעולם הבנייה והאיטום, ועד למכשירים ביתיים הנוחים לשימוש עצמאי על ידי חובבנים. כמובן שישנם הבדלים בין מכשיר ביתי למכשיר תעשייתי. הבדלים אלו כוללים את גודל המכשיר, נפח מיכל הצבע, הלחץ המרבי אליו יכולה להגיע המשאבה, גודל וכוח המנוע, וסוגי הצבעים בהם יכול להיעשות שימוש.