למה משמש מסור שרשרת?

מסור שרשרת הינו מסור המשמש בעיקר בתחום הגינון
אם בעבר חוטבי עצים היו נאלצים להניף גרזנים כבדים ולחבוט בגזע העץ מספר רב של פעמים עד שהצליחו לחטוב את העץ, היום יש דרך פשוטה ביותר לעשות זאת באמצעות מסור שרשרת. מסור שרשרת או משור שרשרת, הינו מסור הפועל על בסיס מנוע חשמלי או מנוע דיזל. המנוע גורם לתנועה של שרשרת משוננת מסביב לגוף המסור. תנועה זו מדמה את התנועה של היד בניסור ידני. היתרון במסור שרשרת הוא שהתנועה הינה מהירה ויעילה הרבה יותר ולכן מבצעת את עבודת הניסור במהירות ובקלות רבה הרבה יותר.

מתי משתמשים במסור שרשרת?
כאמור, משור שרשרת נמצא בשימוש בעיקר בתחום הגינון. בתוך תחום הגינון ניתן למצוא מגוון של שימושים למשור שרשרת:

  • כריתת עצים – עקב יעילותו הרבה של מסור שרשרת בניסור, ניתן להשתמש במסור זה לצורך כריתת עצים בחצר, בפארק או בגינה. כמובן שכריתת עצים הינה פעולה קשה מאוד ולכן יש צורך בשימוש במסור שרשרת חזק בעל מנוע גדול וחזק. כריתת עצים לרוב תתבצע במצב בו העץ חולה ולא ניתן לטפל בו ויש חשש שידביק עצים אחרים בסביבה, או בחצרות בתים בהם עצים גדולים מדי פוגעים בצמחים שמסביבם עקב חוסר מקום בחצר.
  • גיזום ענפים – פעולת גינון נוספת שניתן לעשות באמצעות משור שרשרת היא גיזום ענפים גדולים ועבים. בפעולה זו ניתן להשתמש אפילו במשור שרשרת ביתי בעל נפח מנוע קטן שכן ענפים לרוב יהיו דקים יותר מגזעים של עצים ולכן קלים יותר לניסור. במקרים בהם יש צורך בגיזום של ענפים גבוהים מצמרת העץ או מעצים גבוהים במיוחד, ניתן לעשות שימוש במשור שרשרת טלסקופי הניתן להארכה עד לגובה הענף הרצוי.
  • עצים להסקה – ישנם אנשים המחזיקים בבית אח וזקוקים לעצים להסקה. מסור שרשרת יכול לעזור לחטוב עצים בקלות וביעילות, ולאחר חטיבת הגזע הרצוי, ניתן להשתמש במסור שרשרת לחתוך את הגזע לחתיכות עץ בגודל המתאים בכדי לשמור אותן להסקה. חשוב לזכור שזה לא חוקי לחטוב עצים מחורשות ויערות ציבוריים ולכן בשום פנים ואופן אין לעשות זאת בצורה עצמאית, אלא לברר קודם לכן האם יש אזור בו מותר לחטוב עצים לצורכי הסקה.

ישנם סוגים שונים של מסורי שרשרת המתאימים לשימושים שונים
כל סוגי מסורי השרשרת מתאימים לגינון וניסור של עצים. עם זאת, אדם הרוצה לקנות מסור שרשרת לשימוש ביתי לא צריך לקנות מסור שרשרת מקצועי אשר לרוב ישמש גננים מקצועיים. כאשר רוכשים מסור שרשרת לשימוש ביתי יש שתי אופציות עיקריות: מסור שרשרת חשמלי או מסור שרשרת בנזין.
המסור החשמלי מתאים לחצרות קטנים יחסית אשר קיים בהם שקע חשמלי קרוב אשר יאפשר שימוש במסור בקרבת העצים. במידה ויש לך חצר גדולה או שאין בה שקע חשמלי נגיש, עדיף לרכוש מסור שרשרת המונע על ידי בנזין המאפשר מרחב תנועה גדול ונוח יותר.