משאבות או לא להיות


משאבות שימשו את האנושות במשך שנים רבות והיוו פתרון לבעיית הצטברות נוזלים במקום אחד, ואמצעי לדלייתם כאשר אינם בהישג יד. הן עזרו להעביר נוזלים שונים ממקום למקום בבטחה וביעילות. באמצעותן ניתן היה למשל, לדלות מים מבאר השתיה הסמוכה למקום היישוב, לייבש ביצות, או לטפל בהצפות הנגרמות כתוצאה מחורף סוער למדי. המשאבות היו שם כדי להקל, לסייע ועם השנים השימושים שלהם התרחבו בשלל תחומים תעשייתיים ופרטיים גם יחד. 


המשאבה המקורית


המשאבה הקדומה ביותר הידועה לאדם היא משאבת בורג ארכימדס, שנוצרה בידי המתמטיקאי הנודע בתקופת יוון העתיקה. משאבה זו בנויה מלהבים דמויי כפות הכרוכים סביב ציר מרכזי והיא משמשת להעלאת מים ממקור נמוך - המים נלכדים בכף התחתונה ומחליקים מעלה באמצעות פעולת הסיבוב. בעבר תפקידו העיקרי של בורג ארכימדס היה להשקות את היבולים והשדות ולהעביר מי שתייה.


ישנן המון המצאות ופטנטים שנעלמו מן העולם לאורך השנים, אך העיצוב ושיטת העבודה של בורג ארכימדס כה אפקטיביים, שהם ליוו את האנושות אל עבר העת המודרנית. בורג ארכימדס הוא כלי אשר משמש כיום במגוון תחומים - בחקלאות כמערכת השקיה, שינוע זרעים או מתקן האכלה בלולים, בפארקי השעשועים כדי להעלות מים במתקנים מסוימים, במכונות כביסה בעלות פעולה רציפה, במערבלי בטון כאמצעי לערבוב המלט בתוך המכולה, וכן בטיהור שפכים.


מגיעות בשלל וריאציות


כיום עולם המשאבות הוא מגוון. אי לכך, ניתן למנות 4 סוגי משאבות עיקריים: לחץ מים, טבולות, משאבות ביוב ומשאבות סחרור - כאשר הן מגיעות בגדלים שונים ועובדות בטכניקות שונות. בהתאם לזאת, יש כאלו שהן חשמליות, ויש כאלו אשר פועלות בצורה ידנית או עם מברגה.


כמו כן הן נבדלות בשיטת השאיבה, לעיתים ללא קשר לסוג המשאבה או תכליתה, אלא שקיימות מספר וריאציות לסוג משאבות ספציפי: ישנן משאבות שעובדות בוואקום, ולעומתן כאלה ששואבות בלחץ מים. כך למשל ניתן למצוא משאבות ביוב שפועלות בשיטות שאיבה שונות. 


מבחר המשאבות שלנו מתוצרת איטליה והן מתאימות הן לשימוש ביתי והן לשימוש במוסדות השונים כגון מתנסים, בתי ספר, בריכות ציבוריות. הן מטפלות במבחר נוזלים: מים נקיים, מים עכורים במיוחד וגם בוץ. 


יעילות לשימוש הביתי


ישנם אספקטים רבים בחיים הביתיים בהם נזקקים למשאבה, ויש משאבה לכל בעיה - כך למשל ניתן להשתמש במשאבה טבולה כדי לטפל בשלל סתימות, הצפות או דליפות ברחבי הבית, ובחדרי מרתף תת קרקעיים כמו אמבטיה, שירותים או חדר עבודה - היא שואבת את הנוזלים ומשנעת אותם לביוב או מערכת ניקוז אחרת לשיקולכם. 


כמו כן, בבניין מגורים גבוה נדרש לשמור על לחץ מים אחיד, כדי שאספקת המים תהיה זהה בכל הקומות ועבור כל הדיירים, לשם כך משתמשים במשאבת לחץ מים. משאבה נוספת שמסייעת בשגרה, היא משאבת הסחרור שאמונה על מערכת החימום הביתית. היא עושה זאת בשמירה על טמפרטורת המים גבוהה, כך שיש מים חמים זמינים בברזים ובמקלחת ולא צריך להמתין להופעתם.


 נכס לתעשייה


בדומה לאב הקדום שלהן, בורג ארכימדס, המשאבות המודרניות תורמות לתעשייה בשלל דרכים. כך למשל יש שימוש נרחב במשאבות לחץ מים במכוני טיהור שפכים, שם הן מסייעות בפעולת סילוק כימיקלים וחיידקים מסוכנים ממי הביוב, וכן ניתן למצוא אותן בברזי כיבוי אש המספקים הגנה משריפות. 


באותה נשימה, משאבות הסחרור תורמות רבות לבריכות עירוניות בכך ששומרות על מי הבריכה נקיים וראויים לשחייה, משאבות אלו גם תורמות במניעת הצטברות לכלוך וחיידקים באקווריומים, מזרקות ובריכות נוי. כשצריך לטפל בהצפות, סתימות ודליפות במוסדות ציבוריים כגון גני ילדים, אולמות ספורט ומערכות מים עירוניות - המשאבות הטבולות הן האופציה היעילה ביותר. ולבסוף משאבות הביוב שלהן תפקיד חשוב במניעת סתימות ופתיחתן ביעילות, כאשר מתרחשות במקומות תת קרקעיים, הנמצאים מתחת לקו הביוב הראשי, כמו למשל חניונים.


בשלב זה, ניתן לומר כי המשאבות הפכו לחלק אינטגרלי מחיינו שחוסך זמן ומאמץ פיזי רב בפעולות הניקוז השונות. עם זאת, חשוב לזכור כי לכל משאבה יש יתרונות, מטרות, אביזרים נלווים ושימושים שונים, לכן צריך להבין מהי המטרה שלשמה רוכשים אותה ולוודא שהיא אכן מתאימה לסוגיה שמבקשים לפתור.  


 

יש לכם שאלה בנוגע למשאבות או כל כלי עבודה אחר שאתם חפצים בו? היכנסו לכאן


בנוסף, תוכלו לפתוח משתמש באתר ולהנות מחווית צריכה נוחה ופשוטה