מסור, מקדחה ומה שביניהם

מסור הוא כלי עבודה אשר משמש לחתוך חומרים כגון עץ, שיחים ועוד בצורות וזוויות שונות. עבור נגרים וגננים מקצועניים או חובבניים מדובר בכלי עבודה שהוא חובה. מקדחה כשמה כן היא, כלי עבודה אשר מאפשר קדיחת חורים במגוון חומרים כגון אבן, עץ ועוד ומשמש מגוון רב של תעשיות ואנשים פרטיים.

 

כיצד בוחרים מסור

ישנם מספר סוגי מסורים הפועלים על חשמל, לחץ מים קיטור ועוד. אנחנו נתמקד במסור החשמלי שהוא הנפוץ והקל ביותר לשימוש. ראשית, לפני שבוחרים את סוג המסור יש  להגדיר מהי מטרת השימוש בו על מנת להתאים ציפיות לביצועים מבוקשים. לאחר מכן יש לבחור בין מסור חשמלי נטען לבין מסור חשמלי המחובר לכבל. היתרון במסור הנטען הוא כמובן חופש הפעולה שהוא מאפשר. יחד עם זאת, עוצמתו לרוב היא פחותה מהמסור החשמלי ולכן מומלץ לרכוש סוללה נוספת. החיסרון במסור החשמלי הוא כמובן ההגבלה בתזוזה והחיבור לנקודת החשמל. יחד עם זאת עוצמתו של המסור החשמלי והספק העבודה היא יתרון אדיר. השאלה היא בעיקר של נוחות ובטיחות. לרוב לעבודות קלות וזריזות המסור הנטען יספיק לעומת זאת לעבודות ניסור מאסיביות המסור החשמלי יעשה עבודה טובה יתר.

 

שימוש נכון במסור

חשוב מאוד לזכור! כאשר משתמשים במסור יש להקפיד על כללי בטיחות מקסימליים על מנת למנוע פגיעות ופציעות חמורות. לדוגמא, בכל שימוש במסור יש להרכיב משקפי מגן, לוודא כי מנגנון הנעילה משוחרר לפני תחילת העבודה ולבדוק לפני פעולת הניסור כי הלהבים תקינים, אינם רועדים או עקומים. יש להחזיק את המסור באופן יציב ולוודא כי אין בסביבה חומרים דליקים או כבלים חשופים. כמובן שיש לקרוא בעיון את הוראות היצרן והוראות הבטיחות לפני השימוש.

 

כיצד בוחרים מקדחה

בדומה למסור, גם הסוג הנפוץ ביותר של המקדחה הוא המקדחה החשמלית. לאחר שהחלטתם לאיזו מטרה אתם רוכשים מקדחה, קל יהיה יותר לבחור. לעבודות קידוח קלות בבית המקדחה הנטענת תתאים שכן המקדחה ניידת  ולרוב מדובר בקדיחה נקודתית וזריזה. חשוב לציין כי ישנן מקדחות המשמשות גם כמברגות ולכן הן מותאמות לשימוש ביתי. לעבודות קדיחה מאומצות, המקדחה החשמלית המחוברת לכבל תתאים שכן היא בעלת עוצמה גבוהה יותר אך חייבת להיות מחוברת לנקודת חשמל.

 

שימוש נכון במקדחה

לפני השימוש במקדחה חשוב לוודא כי המקדחה פועלת ותקינה.יש לבדוק שהמקדחה לא נרטבה בטעות משום מקור מים. אין לקדוח בקיר בו ישנם כבלי חשמל, יש להיזהר ולא לשבור את ראש המקדחה וכמובן שיש לקרוא את הוראות היצרן והוראות הבטיחות על מנת להבטיח תוצאה מקסימלית.