גנרטור

גנרטור ובעברית "מחולל זרם" הוא האמצעי הנפוץ ביותר להפקת חשמל באמצעות הפיכת אנרגיה מכאנית לאנרגיה חשמלית. תפקידו העיקרי של הגנרטור הוא לשמש חלופת זרם במקרי חירום ולדאוג לאספקת חשמל סדירה ללא תקלות מתח. לרוב, רכישת גנרטור מתבצעת על ידי תעשיות שונות כגון תעשייות היי טק, תעשיית הביטחון, ספקי ציוד למוסכים, בעלי עסקים שונים, כולם מעוניינים וזקוקים לאספקת חשמל שוטפת בכל מצב. כמובן שגם אנשים פרטיים רוכשים או שוכרים גנרטור למספר רב של שימושים.

 

כיצד בוחרים גנרטור

בתעשיות הכבדות כגון מפעל מייצר,  בית חולים או חברה קבלנית,  יש צורך באספקת חשמל שוטפת ותמידית ללא תקלות בעת הצורך.  לכן רכישת הגנרטור צריכה להיות תלויה בין היתר בתצרוכת הדלק של הפעלת מערכת הגיבוי לאורך זמן, עוצמת הגנרטור ומהו הזרם המספק את צורכי המפעל או כמות המחלקות בבית החולים אשר זקוקות לאספקת חשמל סדירה. כאמור, גנרטור משמש גם לצרכים פרטיים ולכן יש להגדיר מהו השימוש הרצוי בגנרטור. למשל משפחה היוצאת לקמפינג באתר בו אין אספקת חשמל סדירה או קיום אירוע של חתונה בטבע ללא מקור חשמל זמין זקוקה לגנרטור. יש לבחון מהי כמות החשמל הרצויה, למשך כמה זמן, באילו מכשירים הגנרטור תומך ולאחר שקילת כל הקריטריונים. כמובן שיש להתייעץ עם איש מקצוע הבקיא בכל החידושים בשוק הגנרטורים.  

 

התקנת ותחזוקת הגנרטור

את הגנרטור יש להתקין בחדר חשמל נפרד אשר חייב לעמוד בכל תקנות הבטיחות המחייבות. הגישה לחדר חייבת להיות פנויה מחפצים אשר עלולים לעכב את הגישה אליו. החדר עצמו חייב להיות חסין מאש  ולפחות בגובה של 2 מטרים. על החדר לכלול פתחי אוורור על מנת לפלוט את כל החומרים הרעילים הנפלטים מהמצברים. החדר בו יותקן הגנרטור חייב לעמוד בכל התקנות המחייבות חדר חשמל. מכיוון שרכישת גנרטור לא מתבצעת לעיתים תכופות וכרוכה בעלויות גבוהות, חיוני מאוד לדאוג לתחזוקה השוטפת של הגנרטור ולבצע בדיקות תקופתיות הכוללות בדיקת מערכות מקיפה, החלפת שמנים ומסננים ועודהכרחי כי הבדיקות יבוצעו על ידי גורם מוסמך אחת לרבעון. כמובן שבכח הקשור לחשמל, יש לפנות לחשמלאי מוסמך.